אישור עקרוני למשכנתא

אישור עקרוני למשכנתא

עבור מרבית האנשים, קבלת משכנתא הינה חוויה מסוג חדש, משהו שהם, בעבר, מעולם לא חוו כמותו. באופן טבעי לגמרי, חוויה זו כוללת גם היכרות עם מושגים חדשים, שאחד החשובים בהם הוא אישור עקרוני למשכנתא. מהו אותו אישור עקרוני למשכנתא? כיצד מקבלים אישור עקרוני למשכנתא ומדוע אישור זה נחשב לכל כך חשוב לצורך תכנון צעדיכם הבאים? על השאלות הללו ננסה לענות כאן.

אישור עקרוני למשכנתא
אישור עקרוני למשכנתא

מהו אישור עקרוני למשכנתא?

השאלה העקרונית הראשונה העומדת בפני כל מי שזקוק למשכנתא, היא באיזה בנק משתלם לו יותר לקחת אותה.

כידוע, זכותו של כל אדם לפנות לכל אחד מהבנקים המציעים משכנתאות (הלוואות לצרכי דיור) ולקבל לידיו מסמך אישור עקרוני למשכנתא,  מסמך זה הינו מסמך רשמי אשר בתוכו מצוינים סכום הלוואת המשכנתא ותנאיה, שאותם מציע הבנק הספציפי הזה למשכנתאות, על בסיס נתוניו האישיים של המבקש ונתוני הנכס שקבלת המשכנתא מיועדת עבור רכישתו.

חשוב לדעת, כי קבלת האישור למשכנתא אינה כרוכה בתשלום כלשהו ואף אינה מחייבת אתכם לקחת את המשכנתא בבנק שממנו התקבל האישור, או בכל בנק אחר.

במה מחייב האישור למשכנתא את הבנק המעניק אותו?

אישור עקרוני למשכנתא חייב לשאת תוקף של, לכל הפחות, 24 ימים. פרק זמן, אשר במהלכה, חייב הבנק להעניק לכם את המשכנתא המבוקשת על פי התנאים המפורטים במסמך אישור עקרוני למשכנתא.

זאת, גם במקרים שבהם חלו במהלך תקופה זו שינויים באחוזי הריביות, בעמלות וכן הלאה. כך, שלמעשה, הבנק "מסונדל" לכל תקופת זמן זו, להבטחה המעוגנת באישור עקרוני למשכנתא שניתן לכם.

חשוב לציין כי מסמך אישור עקרוני למשכנתא הינו כפוף ומתייחס לנתונים אותם מסרתם לבנק, כך שבמידה ויתגלה, מאוחר יותר, כי לא דייקתם בנתון מסוים (שלא לומר עיגלתם פינות או שיקרתם) שעל בסיסו ניתן אישור למשכנתא, הבנק רשאי, חוקית, לחזור בו מההצעה שנתן לכם במסגרת המסמך, ולתת לכם סירוב משכנתא לאחר האישור העקרוני

מדוע הוא כל כל חשוב לכם?

למסמך זה, אשר, לכאורה, נחשב כסתם עוד שלב במרוץ שלכם למשכנתא הנכספת, ישנה חשיבות לא מעטה במספר מישורים.

ראשית, הוא מאפשר לכם להשוות את התנאים אותם מציעים לכם הבנקים השונים למשכנתאות בנקודת הזמן הספציפית שבה אתם מבקשים את המשכנתא. כך שגם אם חשבונכם מתנהל בבנק מסוים, אין זאת אומרת כי דווקא בנק זה יהיה הבנק המשתלם לכם ביותר מבחינת קבלת המשכנתא.

שנית, במהלך אותה תקופה בת 24 ימים, הבנק מחויב להעניק לכם את המשכנתא בתנאים שעליהם הצהיר במסמך. מה שאומר שגם אם הריבית במשק תעלה וגם אם העמלות תרקענה לשחקים – הבנק ייאלץ לעמוד מאחורי ההצעה שנתן לכם.

שלישית, מסמך האישור העקרוני מטעם הבנק נותן לכם תמונת מצב מקיפה ומציאותית למדי למה שאתם עתידים להתחייב מולו – סכום ההחזר החודשי, העמלות, הריביות, הביטוחים הנלווים וכן הלאה. דבר המאפשר לכם לשבת עם דף ועט ולתכנן את התקציב שלכם בשנים הבאות, עד לסיום פירעון המשכנתא.

לסיום, הרשו לנו לתת לכם מעט טיפים מקצועיים הנוגעים לנושא:

אינכם חייבים לפנות דווקא לבנק שבו מתנהל חשבון העו"ש שלכם. למעשה, מהלך שקול ואחראי יהיה לפנות למספר בנקים ולבקש מהם הוצאת אישור עקרוני כזה ולהשוות בין התנאים אותם מציעים הבנקים השונים.

אמנם, במעמד בקשתכם להוציא אישור כזה, לא חלה עליכם החובה למסירה (או להצגתם) של מסמכים או אישורים מכל סוג שהוא. עם קבלת האישור העקרוני למשכנתא, תקבלו רשימת מסמכים נדרשים ומועד להגשתם (המסמכים הללו, מטרתם אימות הנתונים שבטופס הבקשה).

לכן, בנוסף למה שציינו קודם בנוגע לקשר שבין התנאים שבמסמך לבין אמיתות הנתונים שסיפקתם, כדאי לשקול לספק (כבר בעת הפניה לקבלת האישור העקרוני) כמה שיותר נתונים אמיתיים מגובים במסמכים, על מנת שהסכום של המשכנתא והתנאים אותם מציע הבנק יהיו מדויקים ככל האפשר ורלוונטיים למצבכם האישי והכלכלי.

מעוניינים שנשיג לכם את האישור מ3 בנקים בלי שום בירוקרטיות ובתנאים הכי טובים? פנו לייעוץ משכנתא מקצועי עכשיו

נהנתם מהמאמר נשמח לשיתוף:)

שיתוף ב facebook
לשתף בפייסבוק
שיתוף ב linkedin
לשתף בלינקדין
שיתוף ב email
לשתף במייל
שיתוף ב whatsapp
לשתף בווצאפ
שיתוף ב telegram
לשתף בטלגרם

לייעוץ השאירו פרטים כבר חוזרים:)

אהבתם את המאמר? הנה עוד כמה שאסור לפספס!

מימון כנגד נכסי נדלן

מימון כנגד נכסי נדל"ן

רוב אזרחי מדינת ישראל, נוטלים הלוואות, בגלל יוקר המחיה, בעיות שיש עם תזרים מזומנים של העסק, סיוע לילדים ברכישת נכס. רבים נקלעים לקשיים כלכלים  ואם

קרא עוד »
משכנתא הפוכה לגיל 60

משכנתא הפוכה לגיל 60+

במקרים רבים, זוגות מבוגרים יש בבעלותם נכס ששוויו עולה על מיליון שקלים חדשים והם אינם מעוניינים להישען על ילדיהם, היות וחסכונות הפנסיה אינם מספיקים לצרכי

קרא עוד »
מחשבון משכנתא

מחשבון משכנתא

הגענו למסקנה שכל התחלה של רכישת נכס חדש מתחילה בבדיקה במחשובוני המשכנתא השונים שקיימים ברשת. הפעם החלטנו לקצר לכם את הזמן ולבצע בשבילכם מחקר איפה

קרא עוד »
משכנתא לנכס מסחרי

משכנתא לנכס מסחרי

אחת מהעלויות הכבדות והמעיקות ביותר בהן נדרשים בעלי עסקים לשאת, היא עלות תשלומי השכירות על הנכסים המסחריים. באזורים מרכזיים ונחשבים, אנו עשויים לשלם לפעמים עשרות

קרא עוד »
תנאים לקבלת משכנתא

תנאים לקבלת משכנתא

באופן טבעי לגמרי, כל מי שילווה לכם כסף, ירצה לצמצם ככל האפשר את הסיכון לכך שכספו לא יושב לו במלואו. בנקים למשכנתאות אינם יוצאים דופן

קרא עוד »
יועץ משכנתאות מומלץ

יועץ משכנתאות מומלץ

תחילת המילניום שלנו הצמיחה רשימה נאה ומכובדת של מקצועות, שלא הכרנו אותם בעבר, אחד מהמקצועות המשמעותיים הללו הוא יועץ המשכנתאות הפרטי והבלתי תלוי (בניגוד ליועץ

קרא עוד »
סירוב משכנתא bdi

סירוב משכנתא BDI

כפי שכתבנו לא פעם בעבר, תהליך קבלת משכנתא הוא תהליך שבו, כל הזמן, לאורך כל הדרך, עד לרגע הקבלה בפועל של הכסף, הבנק בודק אתכם. 

קרא עוד »